شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید

عنوان کامل پایان نامه :

 مطالعه تأثیر مدیریت سرمایه در گردش جسورانه بر ثروت سهامداران شرکت‌های پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار تهران

سرمایهگذاری کوتاه مدت[1]

سرمایه‌گذاری‌هایی می‎باشند که در بازارهای پول صورت می‎گیرد و شامل اوراق بهادار کوتاه مدت، اوراق خزانه، اسناد تجاری و… می‎باشند. هنگامی‌که یک شرکت نیاز بیشتری به وجه نقد داشته باشد، اقدام به ذخیره نقدی می‎کند. ایجاد وجه نقد از طریق به نقد تبدیل کردن سرمایه‌گذاری‎ها صورت می‎پذیرد. سرمایه‎گذاری‎ها یک ذخایر اولیه یا ثانویه (مکمل) برای فرایند نقدینگی می‎باشد. از این گذشته سرمایه‎گذاری در بازار پول از طریق بکارگیری پول بلا بهره گیری[2] می‎تواند منجر به خلق بازده گردد. مدیران مالی بایستی نرخ کوتاه مدت، هزینه معاملات و شرایط بازار را قبل از انجام سرمایه‎گذاری مورد مطالعه قرار دهند. اگر منفعت سرمایه‎گذاری برابر با هزینه آن باشد، در آن وقت هیچ ارزشی از وجه سرمایه‎گذاری شده بدست نمی‎آید (ژانگ، 2012).

2-8-1-3) حساب­های دریافتنی

حساب­های دریافتنی اکثراً از فروش نسیه کالا یا خدمات به وجودمی­آیند. جنتری و همکاران[3] (1990) اظهار می‎کند که ”حساب­های دریافتنی نشان دهنده تاخیر در جریان نقدی می باشد، و این جریان بایستی توسط شرکت تامین مالی گردد“. تصمیم­گیری اصلی در ارتباط با حساب­های دریافتنی، تعیین مبلغ و شرایط اعطای اعتبار به مشتریان می­باشد. انتخاب مشتری در فروش نسیه (یا در زمان اعطای اعتبار) براساس اعتبار مشتری، توانایی مالی، ثبات مالی، وثیقه اخذ شده و شرایط اقتصادی می باشد. دوره وصول مطالبات تا حدی به خط مشی اعتباری شرکت و شرایط اقتصادی (مانند دوران رکود و تورم) بستگی دارد (جنتری و همکاران،1990)

 

2-8-1-4) موجودی کالا

ماتور (2003) موجودی کالا را شامل مواد اولیه (خام)، مصرفی فروشگاه­ها و قطعات یدکی (در جریان ساخت و کالای ساخته شده) می­داند. بطور معمول هر شرکت تولیدی این سه عنصر را حدود 25 تا 30 درصد از کل دارایی­های شرکت را دارا می­باشند. مدیریت موجودی کالا مستلزم ایجاد تعادل بین هزینه­های مربوط به نگهداری موجودی کالا و منافع حاصل از نگهداری آنها می باشد. هرچه سطح موجودی کالا افزایش یابد، هزینه‌های انبارداری، بیمه، ضایعات و … بیشتر می­گردد. پیش روی امکان از دست رفتن فروش و کاهش حجم تولید (حاصل از نداشتن موجودی کالای کافی) را کاهش می­دهد. به‌علاوه، خرید در حجم بالا بهره گیری از تخفیف بیشتر را امکان­­پذیر می‎سازد (ماتور، 2003).

 

2-8-2) بدهی­های جاری

بدهی­های جاری سازشی بین ریسک و بازده را با خود به­همراه دارند. بدهی­های جاری یکی از منابع تامین مالی انعطاف پذیر شرکت­ها می باشد. بدهی­های جاری به‌عنوان منابع تامین مالی کوتاه مدت می­تواند مورد بهره گیری قرار گیرد (ژانگ، 2012).

 

2-8-2-1) حساب­های پرداختنی

بریلی و همکاران[4] (2004) حساب­های پرداختنی را خرید مواد اولیه و پرداخت نکردن بلافاصله صورتحساب آن تعریف می­کند. این فاصله زمانی بین خرید تا پرداخت بدهی را دوره حساب­های پرداختنی می­نامند. تأخیر در پرداخت به­عنوان کشش حساب­های قابل پرداخت مطرح می­گردد. حساب­های پرداختنی منبع تامین مالی کوتاه مدت می باشد (بریلی و همکاران،2004)

 

2-8-2-2) وام­های کوتاه­مدت

از ابزارهای تامین مالی کوتاه­مدتی هستند که در شرکت­ها از آن بهره گیری می­کنند و شامل بدهی به بانک، اسناد تجاری، حواله و برات کتبی غیر مشروط[5] می­باشد و نیز وام از شرکت­های تامین مالی تجاری و غیره صورت می­گیرد. همه این تعهدات سررسیدی کمتر از یکسال دارند. یک دلیل برای اینکه شرکت­ها بایستی سیاست سرمایه در گردش مناسبی داشته باشند این می باشد که وام­ها کوتاه مدت هستند و سیاست سرمایه در گردش نامناسب ممکن می باشد سبب نابسامانی نقدی گردد که از اینرو شرکت ممکن می باشد توانایی پرداخت بدهی­های وام­های کوتاه مدت را نداشته باشند. نتیجه کوتاهی (قصور) در پرداخت برای شرکت می­تواند آثار مخربی داشته باشد، زیرا بعد از چنین وضعیتی یک شرکت توانائی دستیابی اعتماد نهادهای مالی دیگر را برای استقراض بیشتر را ندارند

[1] Short term Investments

[2] Idle cash

[3] Gentry et al.

[4] Brealey et al.

[5] Bill Of Exchange

سوالات یا اهداف پایان نامه :

سوال 1: چه تأثیری سیاست‌های سرمایه‌گذاری جسورانه[1] (AIP) مدیریت سرمایه در گردش بر ثروت سهامداران دارد؟

سوال 2: چه تأثیری سیاست‌های تامین مالی جسورانه[2] (AFP) مدیریت سرمایه در گردش بر ثروت سهامداران دارد؟

لینک متن کامل پایان نامه رشته مدیریت با عنوان : مطالعه تأثیر مدیریت سرمایه در گردش جسورانه بر ثروت سهامداران شرکت‌های پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار تهران  با فرمت ورد