مطالعه تأثیر مدیریت سرمایه در گردش جسورانه بر ثروت سهامداران شرکت‌های پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار تهران

مدیریت محافظه­کارانه دارایی­های جاری[1]

مدیریت محافظه­کارانه آن می باشد که شرکت با نگهداری پول نقد و اوراق بهادار قابل فروش می‌کوشد قدرت نقدینگی خود را حفظ کند. ریسک این نوع مدیریت بسیار اندک می باشد، زیرا داشتن قدرت نقدینگی نسبتاً زیاد به شرکت این امکان را می­دهد که موجودی کالا را به مقدار کافی تهیه و اقدام به فروش نسیه کند. از این رو برای این شرکت­ها ریسک از دست دادن مشتری بسیار اندک می باشد.از طرف دیگر نقدینگی نسبتاً زیاد به آنها این امکان را می­دهد که بدهی­های سررسید شده را به موقع بپردازند و با خطر ورشکستگی مواجه نشوند. معمولاً مدیران مالی وصول مطالبات را به عنوان یکی از منابع تهیه پول برای پرداخت بدهی­های خود به حساب می‌آورند و توقع دارند که با وصول آن‌ها بتوانند بدهی­های جاری خود را بپردازند. اگر در مواردی وصول مطالبات کمتر از مبلغ مورد انتظار گردد یا شرکت نتواند بعضی از اقلام بدهی را که سررسید شده­اند تمدید کند، آنگاه قدرت نقدینگی شرکت این توان را به وی می­دهد که از عهده پرداخت این نوع بدهی­ها برآید.

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید

مدیر مالی که در اداره امور سرمایه در گردش محافظه­کارانه اقدام می­کند بازدهی اندکی خواهد داشت، زیرا پول نقد و اوراق بهادار قابل فروش، یا اصلاً بازدهی ندارد یا بازدهی بسیار ناچیزی خواهد داشت. به علاوه، اجرای این سیاست گاه باعث می­گردد که سطح موجودی کالا به چندین برابر مقدار مورد نیاز برسد، زیرا نظر مجری این سیاست این می باشد که بتواند پاسخگوی سفارش‌های پیش بینی نشده مشتریان احتمالی باشد. وجوه به کار گرفته شده در موجودی کالای اضافی هیچ نوع سودی را عاید شرکت نخواهد نمود، از این رو نرخ بازدهی شرکت کاهش می­یابد (نیکومرام و همکاران، 1389).

 

2-4-1-2) مدیریت جسورانه دارایی­های جاری [2]

مدیر شرکتی که این نوع مدیریت را اعمال می­کند، همواره می­کوشد تا وجوه نقد و اوراق بهادار قابل فروش را به حداقل ممکن برساند. اگر مدیر جسورانه اقدام کند، درصدد بر می­آید تا وجوهی را که در موجودی کالا سرمایه­گذاری می­گردد به حداقل برساند. شرکتی که شهامت این را دارد تا وجوه نقد و اوراق بهادار را به حداقل برساند بایستی ریسک عدم پرداخت به موقع بدهی­های سررسید شده را به‌پذیرد. چنین شرکتی شاید نتواند پاسخ گوی سفارش­های مشتریان باشد و از این لحاظ هم متحمل ضرر خواهد گردید (زیرا نمی­تواند فروش کند). شرکت برای جبران چنین ضررهایی­، در اجرای سیاست جسورانه خود در صدد بر می­آید تا برای تهیه دارایی‌های ثابت، منابع مالی را مورد بهره گیری قرار دهد (نیکومرام و همکاران، 1389).

[1] Conservative Current Asset Management

[2] Aggressive Current Asset Management

سوالات یا اهداف پایان نامه :

سوال 1: چه تأثیری سیاست‌های سرمایه‌گذاری جسورانه[1] (AIP) مدیریت سرمایه در گردش بر ثروت سهامداران دارد؟

سوال 2: چه تأثیری سیاست‌های تامین مالی جسورانه[2] (AFP) مدیریت سرمایه در گردش بر ثروت سهامداران دارد؟

لینک متن کامل پایان نامه رشته مدیریت با عنوان : مطالعه تأثیر مدیریت سرمایه در گردش جسورانه بر ثروت سهامداران شرکت‌های پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار تهران  با فرمت ورد