مطالعه تأثیر مدیریت سرمایه در گردش جسورانه بر ثروت سهامداران شرکت‌های پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار تهران

  • اندازه منابع و مصارف وجوهی که به سرمایه در گردش تخصیص داده می­گردد بایستی مشخص گردد. دارایی­های جاری حدود 75 درصد کل دارایی­های شرکت و بدهی­های جاری حدود 60 درصد ساختار سرمایه هستند. این به آن معناست که به عنوان مثال اگر کل دارایی­های یک شرکت 500 میلیارد ریال باشد، مبلغ 375 میلیارد ریال آن ممکن می باشد به صورت دارایی­های جاری باشد و بدهی‌های جاری هم حدود 300 میلیارد ریال خواهد گردید.
  • اگر مدیریت سرمایه در گردش صحیح نباشد، احتمال دارد فروش و سود شرکت کاهش یابد و چه بسا شرکت در پرداخت بموقع دیوان و تعهدات خود ناتوان بماند (ریموند پی‌نو،1380).

 

2-3) عوامل مؤثر بر سرمایه در گردش

عوامل زیادی ممکن می باشد بر روی سرمایه ­در گردش و سیاست­های سرمایه ­در گردش سازمان تأثیر بگذارد. در اینجا چهار مورد از این عوامل که از اهمیت بیشتری برخوردار می باشد تبیین داده می­گردد و بقیه عوامل نیز در حد تصریح خواهد آمد.

 

2-3-1) مدیریت وجوه نقد

شرکت­ها استراتژی­های مدیریت وجوه نقد خود را بر محور دو هدف تعیین می­کنند:

۱) تهیه و تأمین وجه نقد برای انجام پرداخت­های شرکت.

2) به حداقل رساندن موجودی­هایی که در شرکت به‌صورت راکد باقی مانده می باشد.

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید

پلاک و کوکورک نیز اهداف مدیریت وجوه نقد را افزایش نقدینگی، کنترل جریان نقدی، افزایش ارزش سرمایه و کاهش هزینه­های سرمایه بیان نمود­ه­اند و در مطالعه­ای که در جمهوری چک داشته­اند به این نتیجه رسیده­اند که بسیاری از فعالیت­های بانکداری و خزانه­داری در جمهوری چک بر روی مدیریت وجوه نقد که شامل بودجه‎بندی سرمایه، مدیریت بدهی­ها، روابط خوب با بانک­ها، پرداخت به عرضه­ کنندگان، جمع­آوری وجوه از مشتریان، کنترل پول خارجی و گزارش و طرفداری فنی از این وظایف متمرکز شده­اند. پس می­توان با در نظر داشتن این وظایف برای مدیریت وجوه نقد این چنین استدلال نمود که مدیریت مناسب و بهینه وجوه نقد بر روی مدیریت سرمایه­در­گردش سازمان تاثیر خواهد گذاشت زیرا که بر روی مدت زمان وصول مطالبات و مدت زمان پرداخت بدهی­ها تأثیر می‌گذارد و آن‌ها را در سطح بهینه نگه می­دارد (ژانگ[1]، 2012).

2-3-2) نسبت بدهی

با این نسبت کل وجوهی که از محل بدهی­ها تامین شده محاسبه می­گردد و از تقسیم کل بدهی‌ها بر کل دارایی­ها به دست می­آید. چیو و چنگ[2] (2006) در مطالعه­ای که بر روی عوامل موثر بر مدیریت سرمایه ­در گردش داشته‌اند، دریافتند که نسبت بدهی ارتباط منفی معناداری با چرخه نقدی خالص و نیازمندی­های سرمایه‌در‌گردش و در نتیجه با مدیریت سرمایه در­ گردش دارد و هر چه اندازه نسبت بدهی بالاتر باش

[1] Zhang

[2] Chiou and Cheng

سوالات یا اهداف پایان نامه :

سوال 1: چه تأثیری سیاست‌های سرمایه‌گذاری جسورانه[1] (AIP) مدیریت سرمایه در گردش بر ثروت سهامداران دارد؟

سوال 2: چه تأثیری سیاست‌های تامین مالی جسورانه[2] (AFP) مدیریت سرمایه در گردش بر ثروت سهامداران دارد؟

لینک متن کامل پایان نامه رشته مدیریت با عنوان : مطالعه تأثیر مدیریت سرمایه در گردش جسورانه بر ثروت سهامداران شرکت‌های پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار تهران  با فرمت ورد