عنوان کامل پایان نامه :

 مطالعه تأثیر مدیریت سرمایه در گردش جسورانه بر ثروت سهامداران شرکت‌های پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار تهران

مدیریت سرمایه در گردش، ریسک و بازده

شرکت­ها می­توانند با کارگیری روش­های گوناگون، در ارتباط با مدیریت سرمایه در گردش، اندازه نقدینگی شرکت را تحت تاثیر قرار دهند. این روش­ها را اندازه ریسک و بازده آنها مشخص می­کند. مدیران سرمایه در گردش به دو دسته تقسیم می­شوند­: محافظه­کار و متهور (جسور). مدیریت محافظه­کارانه در مدیریت سرمایه در گردش باعث خواهد گردید که قدرت نقدینگی بیش از حد بالا برود. در اجرای مدیریت محافظه­کارانه کوشش می گردد که ریسک ناشی از ناتوانی باز پرداخت بدهی­های سر رسید شده به پایین­ترین حد برسد. مدیر در این نوع مدیریت، می­کوشد تا مقدار زیادی دارایی جاری (که نرخ بازده شان پایین می باشد) نگه دارد، از اینرو شرکت‌هایی که مدیریت محافظه­کارانه داشته باشند به اصطلاح دارای ریسک نقدینگی و بازده اندک خواهند بود. مدیریت سرمایه در گردش با اجرای مدیریت  جسورانه می­کوشد تا با داشتن کمترین اندازه دارایی جاری، از بدهی­های جاری بیشترین بهره گیری را ببرد و شرکت را این گونه اداره کند. در اجرای این مدیریت، ریسک نقدینگی بسیار بالا خواهد رفت و شرکتی که این نوع مدیریت را به اجرا در آورد، بارها در وضعیتی قرار می‌گیرد که نمی­تواند بدهی­های سر رسید شده را بپردازد. از سوی دیگر، زیرا حجم دارایی­های جاری به پایین حد می­رسد، نرخ بازده سرمایه­گذاری بسیار بالا می­رود (البته اگر شرکت ورشکست نشود).

شرکت­هایی که مدیریت جسورانه در پیش می­گیرند ریسک بالایی را می­پذیرند و نرخ بازدهی شان بالاست. شرکت­ها می­توانند در مدیریت دارایی­های جاری و بدهی­های جاری، روش­هایی گوناگونی را به کار ببرند. با ترکیب این روش­های گوناگون می­توان مدیریتی را در پیش گرفت که سرمایه در گردش به حد مطلوب برسد (ریموند پی‌نو، 1387).

 

2-6) ویژگی­های ریسک و بازده با در نظر داشتن مدیریت

 دارایی­های جاری و بدهی­های جاری

مدیران با سیاست­ها و رویه­های مختلف در شرکت تصمیم­گیری می­کنند. این تصمیمات در فرایند سودآوری شرکت (در بلندمدت) نقشی اصلی و تعییین کننده اعمال می­کنند و در مدیریت سرمایه در گردش، دو تاثیر دارد:

اول، کالاها یا خدماتی که با پیش بینی فروش یا تولید ارائه می­گردد به مدیران سرمایه در گردش این امکان را می­دهد که سطوح دارایی­های جاری و بدهی­های جاری را تخمین بزنند.

سوالات یا اهداف پایان نامه :

سوال 1: چه تأثیری سیاست‌های سرمایه‌گذاری جسورانه[1] (AIP) مدیریت سرمایه در گردش بر ثروت سهامداران دارد؟

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید

سوال 2: چه تأثیری سیاست‌های تامین مالی جسورانه[2] (AFP) مدیریت سرمایه در گردش بر ثروت سهامداران دارد؟

لینک متن کامل پایان نامه رشته مدیریت با عنوان : مطالعه تأثیر مدیریت سرمایه در گردش جسورانه بر ثروت سهامداران شرکت‌های پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار تهران  با فرمت ورد