مطالعه تأثیر مدیریت سرمایه در گردش جسورانه بر ثروت سهامداران شرکت‌های پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار تهران

ماهیت و اهمیت سرمایه در گردش

سرمایه درگردش یک واحد انتفاعی مجموعه مبالغی می باشد که در دارایی­های جاری سرمایه‌گذاری می­گردد که مشتمل بر وجوه نقد، اوراق بهادار، حساب­ها و اسناد دریافتنی، پیش پرداخت­ها و سفارشات، موجودی مواد و کالای ساخته شده و نیمه ساخته می باشد. تفاوت بدهی­های جاری از دارایی­های جاری، خالص سرمایه در گردش تعریف می­گردد. بدهی­های جاری مشتمل بر حساب­ها و اسناد پرداختنی، پیش دریافت­ها، اعتبارات کوتاه مدت و هزینه­های معوق می باشد (نیکومرام و همکاران،1389).

مدیریت سرمایه در گردش عبارت می باشد از: تعیین حجم و ترکیب منابع و مصارف سرمایه در گردش به نحوی که ثروت سهامداران افزایش یابد (ریموند پی‌نو،1380). مدیریت سرمایه در گردش شامل برنامه ریزی و کنترل دارایی‌های جاری و بدهی­های جاری به شیوه­ای که خطر ابتلا به ناتوانی­های مالی را از بین ببرد تا از این طریق از تعهدات کوتاه مدت نابجا جلوگیری و سرمایه‌گذاری بیش‌ازحد در این دارایی­ها نیز تحت کنترل باشند (دونگ و سو[1]، 2010).

اهمیت روزافزون سرمایه در گردش در تداوم فعالیت واحد انتفاعی موجب گردید که راهبردهایی گوناگونی در ارتباط با مدیریت سرمایه درگردش مدنظر قرار گیرد. واحدهای انتفاعی با به کارگیری

راهبردهای گوناگون در ارتباط با مدیریت سرمایه در گردش می­توانند اندازه نقدینگی شرکت را تحت تأثیر قرار دهند. این راهبردها اندازه خطر و بازده آنها را مشخص می­کند.

اهمیت مدیریت سرمایه در گردش باعث شده که این موضوع به صورت یک رشته تخصصی مدیریت مالی درآید. در شرکت­های بسیار بزرگ، تعدادی مدیر اجرایی متخصص حضور دارند که به‌گونه تمام وقت انرژی خود را منحصراً صرف اداره سرمایه در گردش شرکت می­کنند. علت های اهمیت این موضوع به تبیین زیر می باشد:

  • سطوح واقعی و مطلوب دارایی­های جاری (با در نظر داشتن تغییراتی که در فروش واقعی و پیش بینی شده رخ می‌دهد) دستخوش تغییرات دایمی می باشد. این وضع باعث می­گردد که درمورد سطح مطلوب یا مورد انتظار از دارایی­های جاری، به صورت مستمر (روزانه) تصمیماتی گرفته گردد.
  • شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید

  • شاید با در نظر داشتن تغییراتی که در اندازه دارایی­های جاری رخ داده می باشد، مدیران مجبور شوند در تصمیماتی که قبلاً برای تامین مالی گرفته­اند تجدیدنظر کنند؛ مثلاً اگر برای تامین مالی دارایی‌های جاری از مبالغ سنگینی وام کوتاه مدت بهره گیری شده می باشد، گرفتن وام­های اضافی و تمدید وام‌هایی که سر رسید می­رسند مستلزم صرف وقت و انرژی بیشتر مدیریت شرکت خواهد بود.

اندازه منابع و مصارف وجوهی که به سرمایه در گردش تخصیص داده می­گردد بایستی مشخص گردد. دارایی­های جاری حدود 75 درصد کل دارایی­های شرکت و بدهی­های جاری حدود 60 درصد ساختار سرمایه هستند. این به آن معناست که به عنوان مثال اگر کل دارایی­های یک شرکت 500 میلیارد ریال باشد، مبلغ 375 میلیارد ریال آن ممکن می باشد به صورت دارایی­های جاری باشد و بدهی‌های جاری هم حدود 300 میلیارد ریال خواهد گردید

[1] Dong and Su

سوالات یا اهداف پایان نامه :

سوال 1: چه تأثیری سیاست‌های سرمایه‌گذاری جسورانه[1] (AIP) مدیریت سرمایه در گردش بر ثروت سهامداران دارد؟

سوال 2: چه تأثیری سیاست‌های تامین مالی جسورانه[2] (AFP) مدیریت سرمایه در گردش بر ثروت سهامداران دارد؟

لینک متن کامل پایان نامه رشته مدیریت با عنوان : مطالعه تأثیر مدیریت سرمایه در گردش جسورانه بر ثروت سهامداران شرکت‌های پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار تهران  با فرمت ورد