مطالعه تأثیر مدیریت سرمایه در گردش جسورانه بر ثروت سهامداران شرکت‌های پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار تهران

روش پژوهش

این پژوهش از جهت هدف، کاربردی و به لحاظ روش از نوع مطالعه همبستگی می باشد. شایان ذکر می باشد، روش پژوهش از جهت طرح پژوهش پس رویدادی می باشد.

نمونه­گیری پژوهش به صورت هدفمند می باشد. به این شکل که در هر مرحله از بین کلیه­ی شرکت‌های موجود، شرکت­هایی که دارای شرایط پژوهش نباشند، حذف‌شده و در نهایت کل شرکت‌های باقی‌مانده جهت انجام آزمون انتخاب خواهند گردید.

 

1-9) تعریف واژه­ها و اصطلاحات

مدیریت سرمایه­درگردش: مدیریت دارایی­های جاری و بدهی­های جاری شرکت می باشد که شامل مدیریت محافظه­کارانه و جسورانه می باشد (نیکومرام و همکاران، 1389).

مدیریت محافظه­کارانه: مدیر تمایل به نگهداری دارایی­های جاری زیادی دارد، پس قدرت نقدینگی بالا و ریسک ناشی از باز پرداخت بدهی­های سررسید شده به پائین­ترین حد می­رسد، درنتیجه ریسک نقدینگی و بازده این شرکت­ها کم خواهد بود (نیکومرام و همکاران، 1389).

مدیریت جسورانه: مدیر می­کوشد تا وجوه نقد و اوراق بهادار قابل فروش را به حداقل ممکن برساند، پس بایستی ریسک عدم پرداخت به موقع بدهی­های سررسید شده را به‌پذیرد و ممکن می باشد شرکت در وضعیتی قرار بگیرد که نتواند بدهی­های سررسید شده را به‌پردازد. در این شرکت‌ها ریسک نقدینگی بالا خواهد بود (نیکومرام و همکاران، 1389).

سیاست‌های سرمایه‌گذاری جسورانه (AIP) = نسبت کل دارایی‎های جاری بر کل دارایی‌ها (افزا و نزیر[1]، 2008؛ اونومِری[2] و همکاران، 2012). آنان عقیده دارند که هر چه این نسبت پایین‌تر باشد به معنای سیاست نسبتاً تهاجمی خواهد بود.

 سیاست‌های تأمین مالی جسورانه (AFP) = نسبت کل بدهی‌های جاری بر کل دارایی‌ها (افزا و نزیر[3]،2008؛ اونومِری و همکاران، 2012). آنان عقیده دارند که هر چه این نسبت بالاتر باشد به معنای سیاست نسبتاً تهاجمی خواهد بود.

بدین ترتیب که با بهره گیری از فرمول‌های هر یک از شاخص‌ها برای هر شرکت محاسبه گردید که خود یک عدد می‌باشد. برای سیاست‌های جسورانه سرمایه‌گذاری میانه تمام شرکت‌ها را محاسبه گردید

[1] Afza and Nazir

[2] Onwumere et al.

[3] Afza and Nazir

سوالات یا اهداف پایان نامه :

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید

سوال 1: چه تأثیری سیاست‌های سرمایه‌گذاری جسورانه[1] (AIP) مدیریت سرمایه در گردش بر ثروت سهامداران دارد؟

سوال 2: چه تأثیری سیاست‌های تامین مالی جسورانه[2] (AFP) مدیریت سرمایه در گردش بر ثروت سهامداران دارد؟

لینک متن کامل پایان نامه رشته مدیریت با عنوان : مطالعه تأثیر مدیریت سرمایه در گردش جسورانه بر ثروت سهامداران شرکت‌های پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار تهران  با فرمت ورد