مطالعه تأثیر مدیریت سرمایه در گردش جسورانه بر ثروت سهامداران شرکت‌های پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار تهران

نسبت­های مالی و مدیریت سرمایه در گردش

شرکتی که مدیریت سرمایه در گردش آن محافظه­کارانه اقدام می­کند جایگاه زیر را خواهد داشت: نسبت نقدینگی، نسبت جاری و نسبت سرمایه در گردش خالص آن بالا خواهد بود. مدیر مالی شرکتی که مدیریت جسورانه در پیش می­گیرد می­کوشد تا مقدار این نسبت­ها را کاهش داده و چه بسا سرمایه در گردش خالص شرکت را منفی کند دو معیار مشخص کننده مدیریت سرمایه در گردش عبارتند از:

  1. تجزیه و تحلیل طریقه زمانی نسبت­ها و سرمایه در گردش خالص
  2. مقایسه نسبت­های شرکت با مقادیر متعلق به متوسط می باشد­.

متداول­ترین روش­های تجزیه­و­تحلیل صورت­های مالی­، بهره گیری از نسبت­های مالی می باشد­. نسبت­های مالی در حقیقت ارتباط دو یا چند عنصر مالی نظیر دارایی­ها­، بدهی­ها­، سرمایه­، درآمد­ها­، هزینه­ها و سود را با یکدیگر می­سنجد تا ازنقاط قوت و ضعف مالی یک واحد انتفاعی آگاهی لازم به دست آید.

با در نظر داشتن اینکه دارایی جاری هر واحد انتفاعی به‌عنوان سرمایه در گردش آن واحد تعبیر می گردد، چنانچه بدهی­های جاری را از آن کسر نماییم خالص سرمایه در گردش محاسبه می­گردد. در نظر داشتن دو عنصر مالی یعنی دارایی­های جاری و بدهی­های جاری در تجزیه­و­تحلیل سرمایه در گردش با اهمیت می باشد­. به کمک نسبت­های نقدینگی­، تحلیل­گر مالی دارایی­های جاری و بدهی­های جاری را به عنوان متغیر­های مالی عملیاتی با یکدیگر می­سنجد. مهم­ترین نسبت­های نقدینگی عبارتند از­: 1-نسبت جاری 2- نسبت آنی 3- نسبت نقد 4- نسبت سرمایه در گردش 5- نسبت دوره وصول مطالبات 6- نسبت دوره نگهداری موجودی­ها 7- نسبت وجوه نقد عملیاتی 8- نسبت دوره پرداخت بدهی­ها.

در جدول شماره (2-2) ارتباط و هدف هر یک از نسبت­های فوق ارائه شده می باشد:

نسبت­های مالی مذکور، ابزار تجزیه­و­تحلیل سرمایه در گردش هستند. بهره گیری مطلوب از اطلاعات این نسبت­ها در مدیریت سرمایه در گردش بسیار مفید خواهد بود (نیکومرام ،1380).

سوالات یا اهداف پایان نامه :

سوال 1: چه تأثیری سیاست‌های سرمایه‌گذاری جسورانه[1] (AIP) مدیریت سرمایه در گردش بر ثروت سهامداران دارد؟

سوال 2: چه تأثیری سیاست‌های تامین مالی جسورانه[2] (AFP) مدیریت سرمایه در گردش بر ثروت سهامداران دارد؟

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید

لینک متن کامل پایان نامه رشته مدیریت با عنوان : مطالعه تأثیر مدیریت سرمایه در گردش جسورانه بر ثروت سهامداران شرکت‌های پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار تهران  با فرمت ورد