عنوان کامل پایان نامه :

 مطالعه تأثیر مدیریت سرمایه در گردش جسورانه بر ثروت سهامداران شرکت‌های پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار تهران

نسبت بدهی

با این نسبت کل وجوهی که از محل بدهی­ها تامین شده محاسبه می­گردد و از تقسیم کل بدهی‌ها بر کل دارایی­ها به دست می­آید. چیو و چنگ[1] (2006) در مطالعه­ای که بر روی عوامل موثر بر مدیریت سرمایه ­در گردش داشته‌اند، دریافتند که نسبت بدهی ارتباط منفی معناداری با چرخه نقدی خالص و نیازمندی­های سرمایه‌در‌گردش و در نتیجه با مدیریت سرمایه در­ گردش دارد و هر چه اندازه نسبت بدهی بالاتر باشد اندازه سرمایه‌در‌گردش لازم برای عملیات روزمره سازمان کاهش می­یابد (چیو و چنگ، 2006).

 

2-3-3) جریان نقدی عملیاتی

چیو و چنگ (۲۰۰۶) در مطالعه اثر جریان نقدی عملیاتی بر روی مدیریت سرمایه­ در گردش دریافتند که جریان نقدی عملیاتی ارتباط مثبت معناداری با چرخه نقدی خالص و ارتباط منفی معنادار با نیازمندی‎های سرمایه در گردش دارد و در نتیجه بر روی مدیریت سرمایه‎ در گردش سازمان تأثیرگذار می‎باشد (چیو و چنگ، ۲۰۰۶).

 

2-3-4) ابزارهای کنترل ریسک

یکی از مرتبط‌ترین ریسک­ها به سرمایه­ در گردش سازمان، ریسک نقدینگی می­باشد. ریسک نقدینگی ریسک نبود وجه نقد برای بازپرداخت تعهدات می باشد. عموماً شرکت­ها هنگامی که به علل مختلف نتوانند محصولات خود را به فروش برسانند (افزایش موجودی کالا)، یا نتوانند وجوه نقد ناشی از فروش را دریافت کنند (وصول مطالبات) و یا این که هزینه­ها­ی آن‌ها افزایش بی‌رویه داشته باشد با مشکل نقدینگی مواجه می شوند. بروز مشکل نقدینگی باعث نقصان در ساختار مالی شرکت گردیده و متعاقب آن خرید مواد اولیه و پرداخت تعهدات جاری با مشکل مواجه می­گردد.

در این شرایط مدیریت ریسک به‌عنوان عاملی مؤثر برای حل مشکل نقدینگی شرکت­ها در نظر گرفته می گردد. گانداولی[2] (2006) بحث می­کند که مدیریت ریسک بخش مهمی از فرآیند جریان نقدی می­باشد و شرکت­ها می‌توانند با انجام اقداماتی همچون سیاست­های اعتباری مناسب، هزینه‌های بدهی را کاهش داده و ریسک اعتباری خود را بهتر مدیریت کنند. ابزارهای مدیریت ریسک زیادی موجود می باشد که بر روی سرمایه در گردش سازمان تأثیر می­گذارد. در اینجا در مورد بهره گیری از بیمه توضیحات مختصری ارائه می گردد. بیمه یک ابزار می باشد که به وسیله آن ریسک دو یا چند نفر یا شرکت از طریق مشارکت واقعی یا تعهد شده برای پرداخت به زیان دیده ترکیب می گردد و می­توان مزایای آن را این چنین برشمرد (گانداولی، 2006):

۱)افراد یا شرکت­هایی را که متحمل خسارات غیر مترقبه می­شوند تامین مالی می­کند.

۲) ناراحتی­های فکری و فیزیکی ناشی از ترس و نگرانی بیمه­گذار را از بین می­برد.

۳) منجر به تولید، سطوح قیمت و ساختارهای قیمت بهینه می­گردد.

[1] Chiou and Cheng

[2] Gundavelli

سوالات یا اهداف پایان نامه :

سوال 1: چه تأثیری سیاست‌های سرمایه‌گذاری جسورانه[1] (AIP) مدیریت سرمایه در گردش بر ثروت سهامداران دارد؟

سوال 2: چه تأثیری سیاست‌های تامین مالی جسورانه[2] (AFP) مدیریت سرمایه در گردش بر ثروت سهامداران دارد؟

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید

لینک متن کامل پایان نامه رشته مدیریت با عنوان : مطالعه تأثیر مدیریت سرمایه در گردش جسورانه بر ثروت سهامداران شرکت‌های پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار تهران  با فرمت ورد